2020. 07. 16.
Átmenetileg, vagy azon is túl? Fontos, új szabályok a gazdasági élet szereplőinek
A koronavĂrus hazai megjelenĂ©sĂ©t követĹ‘en kihirdetett veszĂ©lyhelyzet fennállása alatt számos jogszabályi rendelkezĂ©s szĂĽletett, amelyek a kialakult helyzethez valĂł alkalmazkodást segĂtette valamennyi piaci szereplĹ‘ számára. Ezek a rendelkezĂ©sek ugyanakkor a veszĂ©lyhelyzet megszűnĂ©sĂ©t követĹ‘en nagyrĂ©szt hatályukat vesztettĂ©k, más rĂ©szĂĽk azonban hatályban maradt, ugyanis a veszĂ©lyhelyzet megszűnĂ©se nem jelenti feltĂ©tlenĂĽl azt, hogy az Ă©let automatikusan visszaállhat a megszokott kerĂ©kvágásba.
Az átmeneti rendelkezĂ©sek közĂĽl az alábbi szabályokra Ă©rdemes kĂĽlönös figyelmet fordĂtani annak Ă©rdekĂ©ben, hogy minĂ©l gördĂĽlĂ©kenyebben folytatĂłdhasson a normál ĂĽgymenet a gazdasági Ă©let szereplĹ‘i számára.
1. A beszámolási kötelezettsĂ©gek teljesĂtĂ©sĂ©vel kapcsolatos könnyĂtĂ©sek
A Kormány rendeletĂ©vel jelentĹ‘s könnyĂtĂ©st vezetett be a társaságok számára azzal, hogy az Ă©ves beszámolĂł elkĂ©szĂtĂ©sĂ©re Ă©s benyĂşjtására elĹ‘Ărt határidĹ‘t – amennyiben azok 2020. április 22. Ă©s 2020. szeptember 30. között esedĂ©kesek – 2020. szeptember 30-ig meghosszabbĂtotta. A hosszabbĂtás termĂ©szetesen kihatással van azon számviteli kötelezettsĂ©gekre is, amelyek határidejĂ©t a beszámolĂłk benyĂşjtásának napjátĂłl kell számĂtani.
Fontos kiemelni azonban, hogy a halasztás intĂ©zmĂ©nyesĂtĂ©se nem kötelezettsĂ©g, csupán egy lehetĹ‘sĂ©g, Ăgy minden vállalkozás egyĂ©nileg döntheti el, hogy Ă©lni kĂván-e a közzĂ©tĂ©teli idĹ‘pont elhalasztásával. Mivel ugyanakkor a beszámolĂł elsĹ‘sorban a vállalkozáson kĂvĂĽli piaci szereplĹ‘k számára tartalmaz releváns informáciĂłkat, Ăgy mĂ©rlegelni szĂĽksĂ©ges a döntĂ©s során, hogy a halasztásnak milyen ĂĽzenetĂ©rtĂ©ke lehet a szállĂtĂłk vagy hitelezĹ‘k szemĂ©ben. A koronavĂrus járvánnyal összefĂĽggĂ©sben kialakult válság hatásait ugyanakkor nyilvánvalĂłan jobban tudja tĂĽkrözni egy kĂ©sĹ‘bbi idĹ‘pontban szĂĽletett beszámolĂł, mint az, amelyet az eredeti ĂĽgymenetnek megfelelĹ‘en kĂ©szĂtenek el.
2. A jogi személyekre vonatkozó átmeneti szabályok
Vitán felĂĽl áll, hogy a jogi szemĂ©lyek Ă©s civil szervezetek döntĂ©shozatali eljárása is átalakult a járvány idĹ‘szakában, mivel a szemĂ©lyes kontaktusok minimalizálását valamennyi ország egĂ©szsĂ©gĂĽgyi ajánlása zászlajára tűzte. Bár a veszĂ©lyhelyzet megszűnĂ©sĂ©vel ma már lehet szemĂ©lyes jelenlĂ©t Ăştján is döntĂ©st hozni, de a korábbi elv mentĂ©n szĂĽksĂ©g volt egy olyan eljárásrend kialakĂtására is, amely továbbra is lehetĹ‘vĂ© teszi a döntĂ©shozatalt szemĂ©lyes megjelenĂ©s nĂ©lkĂĽl is.
A döntéshozás mechanizmusa
Erre tekintettel az átmeneti szabályok szerint 2020. december 31. napjáig a döntĂ©shozĂł szervek ĂĽlĂ©se megtarthatĂł olyan mĂłdon is, hogy a tagok elektronikus hĂrközlĹ‘ eszköz igĂ©nybevĂ©telĂ©vel vesznek rĂ©szt az ĂĽlĂ©sen, de a határozathozatalra ĂĽlĂ©s tartása nĂ©lkĂĽl is sor kerĂĽlhet. Alapesetben erre csak akkor lenne lehetĹ‘sĂ©g, ha a jogi szemĂ©ly lĂ©tesĂtĹ‘ okirata tartalmazná az ĂĽlĂ©s tartása nĂ©lkĂĽli, valamint az elektronikus hĂrközlĹ‘ eszköz igĂ©nybevĂ©telĂ©vel megvalĂłsult döntĂ©shozatal lehetĹ‘sĂ©gĂ©t Ă©s rĂ©szletesen rendelkezne azok feltĂ©teleirĹ‘l is. Az átmeneti rendelkezĂ©seknek köszönhetĹ‘en azonban már akkor is lehetsĂ©ges távolrĂłl döntĂ©seket hozni, ha a lĂ©tesĂtĹ‘ okirat eredetileg erre nem adna felhatalmazást. Ez termĂ©szetesen nagy könnyebbsĂ©get jelenthet sok vállalkozás számára, hiszen a gyakorlatban elenyĂ©szĹ‘ számban találunk olyan rendelkezĂ©seket, amelyek ezt lehetĹ‘vĂ© tennĂ©k, Ăgy elkerĂĽlhetĹ‘ a lĂ©tesĂtĹ‘ okirat mĂłdosĂtásával járĂł adminisztráciĂł.
Fontos azonban kiemelni, hogy azon szervezetek esetĂ©n, ahol a jogszabály a döntĂ©shozĂł szerve ĂĽlĂ©sĂ©nek nyilvánosságát Ărja elĹ‘ (pl.: a közhasznĂş szervezetek döntĂ©shozĂł szerve esetĂ©n), ott határozathozatalra mĂ©g jelen helyzetben sem kerĂĽlhet sor ĂĽlĂ©s tartása nĂ©lkĂĽl.
Abban az esetben tehát, ha a lĂ©tesĂtĹ‘ okirat az elektronikus hĂrközlĹ‘ eszközök használatának, illetve az ĂĽlĂ©s tartása nĂ©lkĂĽli döntĂ©shozatalnak a szabályairĂłl nem rendelkezik, de a vállalkozás Ăşgy dönt, hogy Ă©l a lehetĹ‘sĂ©ggel Ă©s ĂĽlĂ©sĂ©t ilyen formában kĂvánja megtartani, az alábbi szabályok betartása mindenkĂ©pp elengedhetetlen.
ElsĹ‘ Ă©s legfontosabb követelmĂ©ny, hogy az Ărott szabályozás hiánya nem mentesĂti a vállalkozást az alĂłl, hogy meghatározza a döntĂ©shozatal kereteit Ă©s eljárásrendjĂ©t, mivel a jogszabályok az ĂĽlĂ©s összehĂvása kapcsán számos garanciális szabályt tartalmaznak, amelyeket termĂ©szetesen akkor is meg kell tartani, ha a döntĂ©shozatal nem a megszokott rendben törtĂ©nik. Az ĂĽgyvezetĹ‘nek ebben kiemelt szerepe van, mivel az átmeneti szabályok a vezetĹ‘ tisztsĂ©gviselĹ‘t jogosĂtják fel Ă©s kötelezik arra, hogy kialakĂtsa a követendĹ‘ szabályokat közölje azt a tagokkal. Az ĂĽgyvezetĹ‘nek a következĹ‘ rendelkezĂ©seket azonban eljárása során maradĂ©ktalanul be kell tartania: a napirendre vonatkozĂł rĂ©szletes tájĂ©koztatás nem mellĹ‘zhetĹ‘ Ă©s a határozatok tervezetĂ©t a tagokkal elĹ‘zetesen közölni kell, elektronikus hĂrközlĹ‘ eszköz Ăştján valĂł jelenlĂ©tre vonatkozĂłan - meg kell határozni az igĂ©nybe vehetĹ‘, a tagok azonosĂtását, Ă©s a kommunikáciĂłt biztosĂtĂł eszközöket Ă©s alkalmazásokat, Ă©s - ha a jogi szemĂ©ly ĂĽgyvezetĂ©se a tagokat szemĂ©lyesen nem ismeri, meg kell határozni a szemĂ©lyazonosság igazolásának mĂłdját, - a jogi szemĂ©ly erre kijelölt vezetĹ‘ tisztsĂ©gviselĹ‘je vezeti le a döntĂ©shozĂł szerv ĂĽlĂ©sĂ©t Ă©s kĂ©szĂti el a jegyzĹ‘könyvet, amelyben rögzĂteni kell az ĂĽlĂ©s megtartásának körĂĽlmĂ©nyeit is ĂĽlĂ©s tartása nĂ©lkĂĽli döntĂ©shozatal esetĂ©n: - a szavazat megkĂĽldĂ©sĂ©re legalább 8 napot kell biztosĂtani, amely szavazat megkĂĽldĂ©se azonban törtĂ©nhet e-mail Ăştján is, - a tag szavazata akkor Ă©rvĂ©nyes, ha abbĂłl egyĂ©rtelműen megállapĂthatĂł a tag szemĂ©lye (nĂ©v, lakĂłhely vagy szĂ©khely, szervezet esetĂ©n kĂ©pviselĹ‘jĂ©nek neve), a szavazásra bocsátott határozattervezet megjelölĂ©se – több határozati javaslat esetĂ©n a határozattervezetek sorszáma – Ă©s az arra adott szavazat.
A fentieken tĂşl általánosan is elmondhatĂł, hogy a vállalkozás valamennyi testĂĽleti szerve (audit bizottság, felĂĽgyelĹ‘bizottság stb.) megtarthatja ĂĽlĂ©seit elektronikus Ăşton is, vagy Ărásbeli egyeztetĂ©st folytathat Ă©s választhatja az Ărásbeli döntĂ©shozatalt. Amennyiben ezen eljárás szabályai nincsenek lefektetve, Ăşgy hasonlĂłan a legfĹ‘bb szerv eljárásához, ebben az esetben is a testĂĽlet elnöke köteles a szabályokat megalkotni Ă©s közölni az Ă©rintettekkel. KiemelendĹ‘ mĂ©g, hogy mind maga az eljárás, mind a döntĂ©shozatal törtĂ©nhez e-mail Ăştján is.
A tisztsĂ©gviselĹ‘i megbĂzatások
Az átmeneti szabályok termĂ©szetesen a vállalati tisztsĂ©gviselĹ‘k megbĂzatásának lejárta kapcsán is változást hoztak, hiszen alapesetben a megbĂzatás megszűnĂ©sĂ©t követĹ‘en a jogviszony meghosszabbĂtása vagy az Ăşj tisztsĂ©gviselĹ‘ megválasztása is a döntĂ©shozĂł szerv ĂĽlĂ©sezĂ©sĂ©t kĂvánja meg. Erre tekintettel az átmeneti rendelkezĂ©sek az alábbi változásokat hozták:
- amennyiben a jogi szemĂ©ly vezetĹ‘ tisztsĂ©gviselĹ‘jĂ©nek, felĂĽgyelĹ‘bizottsági, vagy más testĂĽleti tagjának, illetve az állandĂł könyvvizsgálĂłjának megbĂzatása a veszĂ©lyhelyzet ideje alatt szűnt meg, Ăşgy az Ăşj szabályok szerint a megbĂzatása legfeljebb a veszĂ©lyhelyzet megszűnĂ©sĂ©t követĹ‘ 90. napig, azaz 2020. szeptember 16. napjáig fennmarad. Ezen tisztsĂ©gviselĹ‘k, Ăgy kĂĽlönösen az ĂĽgyvezetĹ‘k kötelesek ellátni feladataikat a lejárt mandátumuk ellenĂ©re is, amely kötelezettsĂ©g alĂłl csak akkor mentesĂĽlnek, ha a mandátum lejártának oka visszahĂvás, a tisztsĂ©gviselĹ‘ halála vagy jogutĂłd nĂ©lkĂĽli megszűnĂ©se, kizárĂł vagy összefĂ©rhetetlensĂ©gi ok bekövetkezte, illetve hatĂłság vagy bĂrĂłság tiltĂł határozata;
- amennyiben azonban a megbĂzatás a veszĂ©lyhelyzet megszűnĂ©sĂ©t követĹ‘ 60 napon belĂĽl, azaz 2020. augusztus 17. napjáig szűnik meg, a jogi szemĂ©ly köteles a megszűnt megbĂzatás miatt szĂĽksĂ©ges döntĂ©s meghozatala Ă©rdekĂ©ben legfeljebb 2020. szeptember 16. napjáig a döntĂ©shozĂł szervĂ©nek ĂĽlĂ©sĂ©t összehĂvni azzal, hogy e szemĂ©ly megbĂzatása a döntĂ©shozĂł szerv határozatában foglalt idĹ‘pontig, de legfeljebb a veszĂ©lyhelyzet megszűnĂ©sĂ©t követĹ‘ 90. napig fennmarad.
3. A csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény rendelkezéseinek eltérő alkalmazása
A vállalatok fizetĂ©skĂ©ptelensĂ©ge esetĂ©n bevezetett átmeneti rendelkezĂ©sek fontos változást hoztak, ugyanis a jogalkotĂł a korábbi általános szabályoktĂłl eltĂ©rĹ‘en, mind a tartozás összegĂ©t, mind a tartozás kiegyenlĂtĂ©sĂ©re nyitva állĂł idĹ‘tartamot jelentĹ‘sen megemelte feltehetĹ‘en annak Ă©rdekĂ©ben, hogy a koronavĂrus járvány kapcsán tapasztalt likviditási nehĂ©zsĂ©geket a szabályozás valamelyest ellensĂşlyozza.
Eszerint 2020. december 31-ig a hitelezĹ‘ akkor nyĂşjthat be a felszámolási eljárás megindĂtására vonatkozĂł kĂ©relmet, ha az adĂłsnak kĂĽldött fizetĂ©si felszĂłlĂtásban az adĂłs számára a tartozása megfizetĂ©sĂ©re engedĂ©lyezett vĂ©gsĹ‘ határidĹ‘ Ă©s a vĂ©gsĹ‘ határidĹ‘t követĹ‘ további 75 nap eredmĂ©nytelenĂĽl telt el. EllensĂşlyozandĂł ugyanakkor a fizetĂ©si határidĹ‘ jelentĹ‘s mĂ©rtĂ©kű meghosszabbĂtását, a bĂrĂłság az alapesetben kiszabhatĂł 45 napos határidĹ‘ helyett legfeljebb 15 napos határidĹ‘t állapĂthat meg az adĂłs számára a tartozása megfizetĂ©sĂ©re, amely ha eredmĂ©nytelenĂĽl telik el, akkor a bĂrĂłság határoz a felszámolási eljárás megindĂtásárĂłl.
A tartozás összege tekintetĂ©ben pedig szintĂ©n jelentĹ‘s változást hozott az átmeneti szabályozás, ugyanis a korábban meghatározott 200.000 forintos kĂĽszöb helyett 2020. december 31-Ă©ig csak akkor nyĂşjthatĂł be az adĂłs felszámolása iránti kĂ©relem, ha a követelĂ©s összege (kamatok Ă©s járulĂ©kok nĂ©lkĂĽl számĂtva) meghaladja a 400 000 forintot.
4. A cĂ©gnyilvánosságrĂłl, a bĂrĂłsági cĂ©geljárásrĂłl Ă©s a vĂ©gelszámolásrĂłl szĂłlĂł 2006. Ă©vi V. törvĂ©ny rendelkezĂ©seinek eltĂ©rĹ‘ alkalmazása
Azoknál az eljárásoknál, amelyek a veszélyhelyzetben alkalmazandó jogszabályi rendezések alkalmazásával felfüggesztésre kerültek, a felfüggesztés 2020. október 31-ig – külön végzés meghozatala nélkül – fennmarad.
A cĂ©gbĂrĂłság azon cĂ©gek esetĂ©ben, akiknĂ©l törvĂ©nyessĂ©gi felĂĽgyeleti eljárás van folyamatban, a cĂ©g megszűntnek nyilvánĂtásárĂłl a cĂ©gbĂrĂłság 2020. oktĂłber 31-ig nem határozhat.
Ha az állami adĂł- Ă©s vámhatĂłság a cĂ©g adĂłszámának törlĂ©se miatt a cĂ©g megszűntnek nyilvánĂtására irányulĂł eljárást kezdemĂ©nyez, az eljárás 2020. oktĂłber 31-ig felfĂĽggesztĂ©sre kerĂĽl. Ha a cĂ©g a felfĂĽggesztett kĂ©nyszertörlĂ©si eljárásban, a felfĂĽggesztĂ©s ideje alatt a cĂ©gbĂrĂłság felĂ© igazolja, hogy a kĂ©nyszertörlĂ©sre okot adĂł törvĂ©nysĂ©rtĂ©st kikĂĽszöbölve a törvĂ©nyes állapotot, illetve működĂ©st helyreállĂtotta, a cĂ©gbĂrĂłság a kĂ©nyszertörlĂ©si eljárást megszĂĽnteti.