2020. 06. 26.
Bővülhet az EU-ban engedélyezett felvásárlások száma- az Európai Bíróság felülírta a fúziókra vonatkozó versenyhatásteszt gyakorlatát
Az EurĂłpai UniĂł TörvĂ©nyszĂ©ke 2020.május 28-i ĂtĂ©letĂ©ben megsemmisĂtette az uniĂłs versenyhatĂłságkĂ©nt működĹ‘ EurĂłpai Bizottság határozatát, amely megtiltott volna egy nemzetközi telekommunikáciĂłs társaságok közt tervezett ĂĽgyletet, a TelefĂłnica UK versenytársa, a Hutchison 3G UK általi felvásárlását. Az ĂtĂ©let jelentĹ‘s hatással lehet az UniĂł terĂĽletĂ©n tervezett tranzakciĂłkra: felvásárlásokra, összeolvadásokra Ă©s az uniĂłs szabályozás szerint összefonĂłdásnak minĹ‘sĂĽlĹ‘, más társaságban fennállĂł irányĂtásszerzĂ©sre irányulĂł ĂĽgyletekre is. Az ĂtĂ©let nem csak a telekommunikáciĂłs szektort Ă©rinti—átfogĂłan mĂłdosĂtja az uniĂł korábbi, versenyhatásteszt alkalmazására alapĂtott ĂtĂ©lkezĂ©si gyakorlatát, az enyhĂ©bb tesztfeltĂ©telek miatt a tagállamok körĂ©ben bĹ‘vĂĽlhet az engedĂ©lyezett tranzakciĂłk száma.
A hazai piacot tekintve az elmĂşlt Ă©vekben a Digi Ă©s az Invitel, korábban pedig a Magyar Telekom Nyrt. Ă©s ViDaNet fĂşziĂłja kerĂĽlt a Gazdasági Versenyhivatal terĂtĂ©kĂ©re—a Digi ĂĽgyĂ©ben jelenleg is folyik hatĂłsági eljárás. Az eurĂłpai fĂşziĂłkontroll alapja, a versenyhatásteszt alkalmazása mĂłdosulásával pedig a jövĹ‘re nĂ©zve alapvetĹ‘en változhat minden tagállami versenyhatĂłság, Ăgy a GVH gyakorlata is. A tiltott tranzakciĂłk köre az UniĂł TörvĂ©nyszĂ©ke által Ăşjfent kialakĂtott gyakorlat szerint jelentĹ‘sen szűkĂĽlhet, szabad utat adva olyan ĂĽgyleteknek is, amelyek a korábbi gyakorlat szerint versenykorlátozĂł hatásuk miatt az EurĂłpai Bizottság szűrĹ‘jĂ©n fennakadtak volna. A hosszadalmas vizsgálati eljárás, a szigorĂşbb bizonyĂtási mĂ©rce viszont várhatĂłan növeli a tervezett fĂşziĂłk kapcsán felmerĂĽlĹ‘ eljárási költsĂ©geket.
Az ĂtĂ©letben ugyanis az UniĂł TörvĂ©nyszĂ©ke elsĹ‘ alkalommal fejtette ki rĂ©szletesen az oligopol piacokon tervezett, cĂ©gek közti tranzakciĂłk versenykorlátozĂł hatásának vizsgálatára alkalmazott versenyhatásteszt (SIEC-teszt) pontos alkalmazására vonatkozĂł feltĂ©teleket. A teszt korábbi alkalmazása alapján a Bizottság eddig megtilthatta olyan fĂşziĂłk lĂ©trejöttĂ©t is, amelyek a nĂ©hány szereplĹ‘s, oligopol piacon tĂ©nyleges piaci dominanciát nem, de azzal egyenĂ©rtĂ©kű, jelentĹ‘s versenykorlátozĂł hatást váltott volna ki. A TörvĂ©nyszĂ©k Ăşj Ă©rtelmezĂ©sĂ©ben azonban tisztázza, mi minĹ‘sĂĽl a SIEC teszt szerinti, piaci dominanciával egyenĂ©rtĂ©kű, jelentĹ‘s versenykorlátozĂł hatásnak.
Az Uniós hatósági gyakorlat felülvizsgálatára az Egyesült Királyságban működő mobiltelefon-hálózat szolgáltatók közül két cég által tervezett felvásárlás kapcsán került sor. A Bizottság a vizsgálatot követően nem engedélyezte a Hutchison 3G UK mobiltelefon-hálózat szolgáltató és a Telefónica UK közti, 10 milliárd euro értékű ügyletet mert álláspontja szerint a felvásárlás komoly versenykorlátozó hatást fejtett volna ki az Egyesült Királyságban érintett mobiltelefon hálózat szolgáltatói piacon.
A Bizottság három versenykorlátozĂł hatást vizsgált: 1) a felvásárlás az oligopol, nĂ©gy szereplĹ‘s telekommunikáciĂłs piacon a jelentĹ‘s piaci szereplĹ‘k számát háromra csökkentenĂ©, ez várhatĂłan árnövekedĂ©shez Ă©s a szolgáltatások minĹ‘sĂ©gromlásához vezetne 2) az összeolvadás nemcsak a hálĂłzatszolgáltatĂłk közti versenyt korlátozná, hanem a piacon lĂ©trejött kĂ©t hálĂłzatmegosztĂł megállapodást is negatĂvan Ă©rintenĂ©, a három szereplĹ‘s szolgáltatĂłi piacnak kitett másodlagos szolgáltatĂłk (Vodafone UK, EE UK) gyengĂ©bb alkuhelyzetĂĽkbĹ‘l kifolyĂłlag kevĂ©sbĂ© lennĂ©nek Ă©rdekeltek a fejlesztĂ©sekben 3) az összeolvadás kiszolgáltatná, gyenge alkuhelyzetbe kĂ©nyszerĂtenĂ© a másodlagos, virtuális hálĂłzatszolgáltatĂłkat is (pl. a Virgin Media vagy a Tesco Mobile). A Bizottság elutasĂtotta a fĂşziĂłt tervezĹ‘ kĂ©t cĂ©g javaslatait a fenti problĂ©mákra vonatkozĂłan, azzal, hogy a versenykorlátozĂł hatásbĂłl eredĹ‘ károkat nem enyhĂtenĂ© egyik megoldás sem megfelelĹ‘en. A Bizottság korábbi gyakorlata szerint legalább nĂ©gy nagy piaci szolgáltatĂłnak működnie kell egy-egy uniĂłs tagállam terĂĽletĂ©n a verseny fenntartásához, ha a tervezett ĂĽgyletbĹ‘l kifolyĂłlag egy szolgáltatĂł “kiesne”, a Bizottság vĂ©tĂłja elkerĂĽlhetetlen volt—eddig.
A fĂşziĂłkontroll eljárást szabályozĂł uniĂłs rendelet (a Tanács 139/2004/ EK Rendelete) eredeti cĂ©lja a versenykorlátozást vizsgálĂł mĂ©rce szigorĂtása volt. Korábban ugyanis a Bizottság nem tilthatta be olyan fĂşziĂłk lĂ©trejöttĂ©t, ahol az Ăşj cĂ©g nem foglalt el a piacon domináns helyzetet, akkor sem, ha az ĂĽgylet egyĂ©bkĂ©nt jelentĹ‘s versenykorlátozĂł hatást eredmĂ©nyezett az Ăşj erĹ‘viszonyokkal szembesĂĽlĹ‘ piacon. A szabályozás nem volt elĂ©g hatĂ©kony, mert bár kiszűrte a dominanciához kapcsolĂłdĂł koordinált versenykorlátozĂł hatásokat (pl. áremelĂ©s, minĹ‘sĂ©gromlás, Ăşj versenytársak piacra lĂ©pĂ©sĂ©nek megakadályozása) nem nyĂşjtott vĂ©delmet a dominanciához nem köthetĹ‘, egyoldalĂş versenykorlátozĂł hatásokkal szemben (pl. a többi versenytársra kifejtett hatás csökkenĂ©se Ă©s az összeolvadĂł felek közti, jelentĹ‘s versenyhatások megszűnĂ©se). A 2004-ben kiadott rendelet ezĂ©rt Ăşj mĂ©rcĂ©t, a SIEC tesztet vezette be, ami alapján a Bizottság betilthatta olyan, oligopol piacokon tervezett ĂĽgyletek lĂ©trejöttĂ©t is, amelyek során a felvásárlással/összeolvadásal lĂ©trejött cĂ©gek domináns pozĂciĂłt nem, de annak hatásával egyenĂ©rtĂ©kű jelentĹ‘s versenykorlátozĂł hatást viszont eredmĂ©nyeztek volna az Ăşj erĹ‘viszonyokkal szembesĂĽlĹ‘ piacon.
A SIEC teszt alkalmazásának pontosĂtása azonban egĂ©szen 2020 jĂşniusáig váratott magára: az UniĂł TörvĂ©nyszĂ©ke a TelefĂłnica felvásárlásának ĂĽgyĂ©ben fejtette ki elĹ‘ször rĂ©szletesen, hogy mit Ă©rt “jelentĹ‘s, piaci versenyt korlátozĂł egyoldalĂş hatások” alatt. EgyoldalĂş hatásoknak minĹ‘sĂĽl egyĂĽttesen
1) az összeolvadó felek korábban egymásra kifejtett, jelentős piaci versenyhatásának megszűnése és
2) minden más versenytársuk irányába kifejtett versenyhatás csökkenĂ©se. A TörvĂ©nyszĂ©k kifejtette, hogy a SIEC teszt szerint nem minĹ‘sĂĽlhet tiltott ĂĽgyletnek az, amely önmagában csak a többi versenytárs irányába csökkenti a versenyhatásokat, hiszen Ăgy minden fĂşziĂł tiltottnak minĹ‘sĂĽlne. A kĂ©t, felvásárlást tervezĹ‘ cĂ©g esetĂ©ben leszögezte, hogy bár az Ă©rintett piacon korábban több szegmensben is közeli versenytárskĂ©nt működtek, nem fejtettek ki egymásra olyan meghatározĂł versenyhatást, amely jelentĹ‘sebb lett volna a többi egyĂ©b piaci szereplĹ‘vel folytatott versenyĂĽknĂ©l. Ennek hiányában csak a többi versenytársukra vonatkozĂł hatásuk áll fenn, az pedig önmagában nem merĂti ki az egyoldalĂş versenykorlátozĂł hatás feltĂ©teleit, ezĂ©rt a tervezett felvásárlás a SIEC teszt szerint nem minĹ‘sĂĽl tiltott ĂĽgyletnek. A TörvĂ©nyszĂ©k vizsgálatában megcáfolta azt is, hogy a fĂşziĂł jelentĹ‘sen Ă©rintenĂ© a hálĂłzatmegosztást Ă©s a másodlagos virtuális szolgáltatĂłkat, mivel a Hutchinson mindösszesen 0-5% rĂ©szesedĂ©ssel bĂrt a hálĂłzatszolgáltatĂłi piacon, Ăgy kiesĂ©se nem befolyásolná jelentĹ‘sen sem a hálĂłzatmegosztĂł megállapodásokat, sem a virtuális szolgáltatĂłk működĂ©sĂ©t.
A teszt alkalmazásának pontosĂtása mellett a TörvĂ©nyszĂ©k szigorĂşbb bizonyĂtási mĂ©rcĂ©t is felállĂtott, a SIEC tesztben vizsgált tĂ©nyezĹ‘ket nem elĂ©g valĂłszĂnűsĂtĂ©ssel alátámasztani, megfelelĹ‘ mennyisĂ©gű adattal Ă©s kiterjedt vizsgálattal kell igazolni, ahogy azt is, hogy a versenykorlátozĂł hatás közvetlenĂĽl Ă©rinti a piacot. A közeljövĹ‘ben ezĂ©rt várhatĂł a vizsgálati eljárás költsĂ©geinek növekedĂ©se Ă©s az eljárás idĹ‘tartamának hosszabbodása is. Amennyiben az EurĂłpai Bizottság nem Ă©rtene egyet a TörvĂ©nyszĂ©k ĂtĂ©letĂ©ben foglaltakkal—eddig csupán az jelezte, hogy az ĂtĂ©let elemzĂ©sĂ©t sĂĽrgĹ‘s ĂĽgyĂ©nek tekinti—az ĂtĂ©letet az EurĂłpai BĂrĂłsághoz cĂmzett fellebbezĂ©sĂ©ben kĂ©t hĂłnapon belĂĽl megtámadhatja.
Szerző: dr. Villányi Viktória