2020. 03. 23.
Munka a karantén idején
Az emberisĂ©g a 21. század eddigi legnagyobb kihĂvásával áll szemben. Irodánk termĂ©szetesen a jelenlegi helyzetben is, teljes digitális felkĂ©szĂĽltsĂ©ggel Ă©s változatlan elkötelezettsĂ©ggel áll az Ă–nök rendelkezĂ©sĂ©re. MegĂ©rtjĂĽk Ă©s tudjuk, hogy a kĂ©rdĂ©seik most mĂ©g fontosabbak Ă©s sĂĽrgĹ‘sebbek, mint valaha.
„Az út mindig rögös lesz előttünk, akadályokkal és nehéz lépcsőfokokkal teli. Minden azon múlik, hogy hogyan használjuk őket”
(Friedrich Nietzsche)
1. Elrendelheti-e a Munkáltató a home office-t és ha nem kerül rá sor, kérheti-e azt a
Munkavállaló?
2020. március 18-án a magyar kormány elfogadta a 47/2020 (III.18.) számĂş kormányrendeletet a koronavĂrus világjárvány nemzetgazdaságot Ă©rintĹ‘ hatásainak enyhĂtĂ©se Ă©rdekĂ©ben szĂĽksĂ©ges azonnali intĂ©zkedĂ©sekrĹ‘l, amely feljogosĂtja a MunkáltatĂłkat arra, hogy megtegyĂ©k a MunkavállalĂł egĂ©szsĂ©gi állapotának ellenĹ‘rzĂ©sĂ©hez szĂĽksĂ©ges Ă©s indokolt intĂ©zkedĂ©seket. Ennek keretĂ©ben a MunkáltatĂłk határozatlan idĹ‘re elrendelhetik az otthoni vagy a távmunkavĂ©gzĂ©st, amelyhez nem szĂĽksĂ©ges a munkaszerzĹ‘dĂ©st mĂłdosĂtani. Ezen szabályozás alapján semmilyen MunkavállalĂł csoport belelegyezĂ©se sem szĂĽksĂ©ges az otthoni illetve a távmunka elrendelĂ©sĂ©hez. Továbbá a MunkáltatĂł nem köteles a munkaidĹ‘-beosztás változást legalább 96 Ăłrával a munkakezdĂ©sĂ©t megelĹ‘zĹ‘en közölni a MunkavállalĂłval. Az Ăşj rendelet arra is lehetĹ‘sĂ©get biztosĂt, hogy MunkavállalĂł Ă©s a MunkáltatĂł a Munka TörvĂ©nykönyvĂ©nek rendelkezĂ©seitĹ‘l közös megegyezĂ©ssel eltĂ©rjenek (azaz akár a MunkavállalĂł hátrányára is).
EgyĂ©bkĂ©nt – mert hinnĂĽnk kell abban, hogy elĹ‘bb-utĂłbb kiszabadulunk ebbĹ‘l az idĹ‘kapszulábĂłl – a MunkáltatĂł a Munka TörvĂ©nykönyve alapján Ă©vente legfeljebb 44 munkanapra illetve 352 munkaĂłrára lenne jogosult egyoldalĂşan elrendelni az otthonrĂłl valĂł munkavĂ©gzĂ©st. Az ezen idĹ‘tartamon felĂĽli otthoni munkavĂ©gzĂ©shez már a munkaszerzĹ‘dĂ©s (közös) mĂłdosĂtása lenne szĂĽksĂ©ges. A MunkavállalĂłk alábbi csoportjainál azonban eleve szĂĽksĂ©ges volna a MunkavállalĂł beleegyezĂ©se az otthoni munkavĂ©gzĂ©shez: (i) várandĂłs nĹ‘k esetĂ©n a várandĂłsság megállapĂtásátĂłl a gyermek három Ă©ves koráig; (ii) a gyermeket egyedĂĽl nevelĹ‘ MunkavállalĂłk esetĂ©n a gyermek 16 Ă©ves koráig; (iii) azon MunkavállalĂłknál akik hozzátartozĂłjukat, tartĂłsan, szemĂ©lyesen gondozzák illetve (iv) azon MunkavállalĂłk esetĂ©n akiknek egĂ©szsĂ©ge sĂşlyosan károsodott.
A jelenlegi helyzetre is igaz, hogy azok a MunkavállalĂłk, aki azĂ©rt nem tudnak munkába menni, mert (egĂ©szsĂ©ges) gyermekĂĽket iskolában, napköziben nem tudják elhelyezni Ă©s az Ăşj szabályok ellenĂ©re sem tudják a munkát otthoni munkavĂ©gzĂ©s keretĂ©ben vĂ©gezni, az Ă©ves fizetett szabadságukat vehetik igĂ©nybe, bár a szabályok e körben sem vĂ©szhelyzetre ĂrĂłdtak. A MunkavállalĂłk ugyanis 7 napot jogosultak a saját kĂvánságuk szerinti idĹ‘pontban igĂ©nybe venni, ha ezt legalább 15 nappal korábban a MunkáltatĂłnak bejelentik. A fennmaradĂł szabadságrĂłl a MunkáltatĂł rendelkezik. Ami a fizetĂ©s nĂ©lkĂĽli szabadságot illeti, a törvĂ©nyben meghatározott szigorĂş kivĂ©teleken kĂvĂĽl a MunkavállalĂł azt sem jogosult egyoldalĂşan igĂ©nybe venni, kivĂ©ve, ha 3 Ă©ves kor alatti gyermeke van. EllenkezĹ‘ esetben szĂĽksĂ©g van a MunkáltatĂł hozzájárulására, a felek közös megállapodására.
2. Milyen kötelezettségei vannak a Munkáltatónak a Munkavállalói karantén ideje alatt?
A Munka TörvĂ©nykönyve illetve más törvĂ©nyek sem ismerik az „önkĂ©ntes karantĂ©n“ fogalmát, Ăgy az ezzel Ă©rintett MunkavállalĂłk - pĂ©ldául azok, aki magas kockázatĂş terĂĽletekrĹ‘l tĂ©rnek vissza - alapjában vĂ©ve nem jogosultak arra, hogy a munkavĂ©gzĂ©si kötelezettsĂ©g alĂłl mentesĂĽljenek, vagy hogy betegszabadságot vegyenek igĂ©nybe. A munkajogi szabályok szempontjábĂłl az „önkĂ©ntes karantĂ©n“, ha azt a MunkavállalĂł kezdemĂ©nyezi, csak fizetett vagy fizetĂ©s nĂ©lkĂĽli szabadság keretĂ©ben valĂłsulhat meg.
Ugyanakkor a legĂşjabb, 47/2020. (III.18.) számĂş kormányrendelet lehetĹ‘sĂ©get biztosĂt a MunkáltatĂłknak arra, hogy a MunkavállalĂłk egĂ©szsĂ©gĂĽgyi állapotának ellenĹ‘rzĂ©se Ă©rdekĂ©ben a szĂĽksĂ©ges Ă©s indokolt intĂ©zkedĂ©seket megtegyĂ©k. Ennek keretĂ©ben az adott MunkáltatĂł figyelemmel lehet a MunkavállalĂł önkĂ©ntes karantĂ©njára Ă©s mentesĂtheti Ĺ‘t a munkavĂ©gzĂ©si kötelezettsĂ©g alĂłl (amely esetben távollĂ©ti dĂj jár), vagy elrendelheti az otthoni munkavĂ©gzĂ©st, amelynek jelenleg tehát már nincs idĹ‘beli korlátja.
Amennyiben a hatĂłságok rendelnek el járványĂĽgyi zárlatot, a KötelezĹ‘ EgĂ©szsĂ©gbiztosĂtás EllátásairĂłl szĂłlĂł törvĂ©ny 44. § g) pontja szerint betegszabadság csak akkor jár, ha MunkavállalĂł máshol nem foglalkoztathatĂł. EzĂ©rt a MunkáltatĂłnak elĹ‘ször fel kell mĂ©rnie a munkavĂ©gzĂ©s alternatĂv lehetĹ‘sĂ©geit (pl.: home office). Ha ezeket biztosĂtani nem tudja, Ăşgy a MunkavállalĂł keresĹ‘kĂ©ptelennek tekintendĹ‘.
Azonban, ha a MunkavállalĂł a járványĂĽgyi zárlatbĂłl járványĂĽgyi elkĂĽlönĂtĂ©s alá kerĂĽl, akkor minden további nĂ©lkĂĽl keresĹ‘kĂ©ptelennek minĹ‘sĂĽl Ă©s betegszabadság illeti meg.
FelmerĂĽlhet az is, hogy a hatĂłságok egy terĂĽlet lezárását rendelik el, vagy kijárási tilalmat vezetnek be. Ez esetben jelenleg szintĂ©n az egĂ©szsĂ©gbiztosĂtási ellátásokrĂłl szĂłlĂł törvĂ©ny 44. § g) pontja igazĂthat el minket. Ha ugyanis a MunkáltatĂł járvány egĂ©szsĂ©gĂĽgyi körĂĽlmĂ©nyek mellett nem tudja biztosĂtani az otthoni munkavĂ©gzĂ©s lehetĹ‘sĂ©gĂ©t, akkor a MunkavállalĂł betegszabadságra válik jogosulttá. Egy másik (konzervatĂvabb) Ă©rtelmezĂ©s szerint azonban az ilyen helyzet a Munka TörvĂ©nykönyve Ă©rtelmĂ©ben elhárĂthatatlan kĂĽlsĹ‘ oknak minĹ‘sĂĽl, a MunkáltatĂł mentesĂĽl a foglalkoztatási kötelezettsĂ©g alĂłl Ă©s Ăgy a MunkavállalĂł az alapbĂ©rĂ©re sem lesz jogosult.
3. Milyen állami támogatások Ă©s gazdasági könnyĂtĂ©sek állnak rendelkezĂ©sre?
A 47./2020 (III.18) számĂş kormányrendelet a koronavĂrus járvány nemzetgazdaságot Ă©rintĹ‘ hatásainak enyhĂtĂ©se Ă©rdekĂ©ben azonnali intĂ©zkedĂ©seket hozott Ă©s enyhĂtette a MunkáltatĂłk közteherviselĂ©si kötelezettsĂ©geit:
• Ezek a könnyĂtĂ©sek a turisztikai, a vendĂ©glátĂłipari, a szĂłrakoztatĂłipari, a szerencsejátĂ©k, a filmipari, elĹ‘adĂłművĂ©szi, a rendezvĂ©nyszervezĹ‘i Ă©s sportszolgáltatást nyĂşjtĂł ágazatokra vonatkoznak;
• A turisztikai vállalkozások mentesülnek az egyes indirekt szektorspecifikus adók megfizetése alól;
• A fentebb emlĂtett ágazatokban a nem lakás cĂ©ljára szolgálĂł helyisĂ©gek bĂ©rleti szerzĹ‘dĂ©seit
2020. június 30-ig felmondással nem lehet megszüntetni;
• A szemĂ©lyszállĂtási szolgáltatást vĂ©gzĹ‘ kisvállalkozások 2020. márciusátĂłl 2020. jĂşniusáig mentesĂĽlnek az ágazat specifikus adĂłinak megfizetĂ©se alĂłl.
A könnyĂtĂ©sek idĹ‘tartama a járvány elhĂşzĂłdása esetĂ©n meghosszabbodhat. A COVID-19 által okozott egĂ©szsĂ©gĂĽgyi Ă©s gazdasági hatások ellensĂşlyozására a jövĹ‘ben további törvĂ©nyi változások várhatĂłak.